Nasıl ve Ne Kadar Kazanır? Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi Avon’da sınırsız kazanç fırsatı vardır. Ne kadar kazanacağınızı kendiniz belirlersiniz. Sizin istekli, girişimci ve azimli olmanız ne kadar kazanacağınızı belirler. Ayda 1000 TL kazananda var 30000 – 40000 TL’de işte bunu sizin yönetici yönünüz belirlemektedir. Nasıl kazanacağınıza bakacak olursak kayıt yaparak kazanacağız. Bunu anladık, fakat dikkat etmeniz gereken husus sadece kayıt yapıp, bırakmak değildir. Çünkü kaydını yapan kişi minimum 100 TL sipariş vermedikçe aktif sayılmaz ve size kazanç imkânı sağlamaz. O nedenle önce kayıt sonra temsilcimizle ilgilenerek onun başarılı bir temsilci olmasını sağlamalıyız.

İlk başladığınızda aday satış lideri olursunuz. SL olabilmek için ilk basamak koşullarını karşılamanız gerekir. SL’nin kendi içerisinde başarısına göre grupları vardır. İlk basamak SL yani adaylıktan çıkıp, SL oluyorsunuz. Bunu yapabilmek için 2 koşul bulunuyor.

5 Aktif Temsilci: SL olabilmek için kayıt yaptığınız temsilcilerden en z 5 tanesi 100 TL ve üzeri satış yapması gerekir. Tabii ki bu sayı arttıkça sizin seviyenizde daha yüksek olacaktır. Minimum 5 aktif temsilciniz olması gerekir.

Ekip Olarak 1250 TL ve Üzeri Satış: İkinci koşul ise ekibinizle birlikte kampanya boyunca minimum 1250 TL satış yapmanız gerekir. Tabii ki bu rakamın üzerine çıkmanız halinde seviyeniz ve kazancınız artacaktır.

Tebrikler Satış Lideri Oldunuz: Minimum limitleri karşılamanız halinde SL olursunuz. Bu durumda seviye atlama ödülü ve ilk yıl HBP dediğimiz hızlı başlangıç pirimi almaya başlarsınız. Dilerseniz öncelikle seviye atlama ücretlerini ele alarak başlayalım. Aşağıda yer alan listede seviyeler ve o seviyeye ulaştığınızda + o seviye de kalmanız halinde alacağınız ücretler yer almaktadır.

Satış Lideri 100 TL

Uzman SL 200 TL

Bronz SL 300 TL

Gümüş 400 TL

Altın 500 TL

Platin 600 TL

Direktör 800 TL

Kıdemli Direktör 1000 TL

Grup Direktörü 1200 TL

Koordinatör 1500 TL

Kıdemli Koordinatör 2000 TL

Grup Koordinatörü 3000 TL

 

Hızlı Başlangıç Pirimi (HBP) Fırsatlarına Bakalım mı?

Satış liderleri ilk yıl satışlarından pirim ya da süper komisyon almazlar. Onun yerine kısa adı HBP olan (hızlı başlangıç pirimi) kazanırlar. 13 Kampanya geçerli olan bu uygulama ile her ay 400 TL’ye varan oranda gelir elde edebilirsiniz. Bu fırsattan yararlanmak için 10 temsilcinizin aktif yani 100 TL ve üzeri sipariş vermesi gerekir. Toplamda ekip olarak 5000 TL satış yaptığınızda 400 TL hızlı başlangıç pirimi kazanırsınız.

1 Yıl Sonrasında Pirim + Süper Komisyon Kazanmaya Başlarsınız

13 Kampanya sonrası artık satışlarınızdan pirim almaya başlarsınız. Pirimler 1. Nesil, 2. Nesil ve 3. Nesil olmak üzere farklı olmaktadır. 1. Nesil temsilcilerin yaptığı satışlardan %2 ile %8 pirim kazanılır. Belirlenen aktif sayısına ulaştığınızda ise pirim oranınız artarak süper komisyon üzerinden almaya başlarsınız. Süper komisyonu hak ettiğinizde ise %3,5 ile %10,5 arasında pirim almaya başlarsınız.

Her Kampanya Sınırsız Gram Altın Kazanabilirsiniz

Satış liderleri için daha fazla avantajın olduğunu söylemiştim. Seviye atlama ödülü, hızlı başlangıç pirimi derken bir de sınırsız altın kazanma fırsatı olduğunu belirtmeliyim. Her 5 aktif temsilciye 1 gram altın kazanırsınız. Katlamalı olduğu için her 5 aktife 1 gr altın sizi bekliyor.

Satış Lideri Hediyelerine Çok Şaşıracaksınız

Yazının geri kalan kısmında temsilci hediyelerini gördünüz. Şimdi de daha büyük hediyeleri görmek ister misiniz? Satış lideri seviyenize göre yıl sonunda muhteşem hediyeler sizi bekliyor.

İş Geliştirme Paketi: Yılı direktör seviyesinde bitirmen halinde 1 yıl boyunca geçerli iş geliştirme paketi (kargo gönderilerinde %80 indirim ile) Vodafone abonesi iseniz 500 dakika konuşma + 3GB aylık internet paketine ücretsiz sahip olabilirsiniz.

Sağlık Sigortası: AXA kapsamlı tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanmak için yılı kıdemli direktör olarak bitirmelisiniz. Bir üst satırda yer alan hediyelere ek olarak sağlık sigortası fırsatlarından da yararlanırsınız.

2000 TL’lik Eğitim Bursu: Yukarıda yer alan hediyelere ek olarak bir de eğitim fırsatı elde etmek ister misiniz? Bunun için yapmanız gereken yılı grup direktörü olarak bitirmelisiniz. Bunu sağladığınızda tüm eğitim kurumlarında geçerli 2000 TL değerinde eğitim bursu ile yeni eğitimlere adım atın.

Aile Tatil Paketi: Koskoca yıl boyunca çalıştınız, başardınız ve koordinatör olarak tamamladınız. İşte size muhteşem bir hediye paketi, hem de 6000 TL değerinde 5 yıldızlı otellerde aileniz ile birlikte yılın yorgunluğunu atacaksınız.

Audi ya da Mercedes Otomobil: İşte size otomobil fırsatı hem de son model Audi ve Mercedes farkı ile geliyor. Yılı kıdemli koordinatör olarak bitirdiğinizde Audi yılı grup koordinatörü olarak bitirdiğinizde Mercedes 1 yıllık kullanım hakkı kazanırsınız. 3 Yıl üst üste kazandığınızda o araç sizin olmaktadır.

Başarılı Olmanın Sırlarını Görelim mi?
Evet, arkadaşlar yukarıda 2 farklı kazanç sistemi olduğunu gördük, size uygun yöntemle başlayabilir ya da her 2 yöntemi de aynı anda yürütebilirsiniz. Pe ki başarılı bir temsilci ya da satış lideri olmak için ne yapmalı, hangi hususlara dikkat etmeli yazının devamında size başarıyı getirecek basit ama etkili teknikleri göreceksiniz.

Avon Temsilcisi Olduğunuzu Herkese Duyurun
Bu işe yeni başlayan arkadaşların ilk yapması gereken işlem artık bu işi yaptığını, arzu eden herkese Avon kataloğu ve ürünlerini temin edebileceğini duyurması ile başlamalıdır. Bunu yapmak için aile bireyler, yakın tanıdıklar yanı sıra sosyal medya sayfalarından yazarak başlayın. İlerleyen zamanlarda bu işlemi yapacağımız sosyal medya sayfaları ve İnternet siteleri ile daha geniş kitlelere duyuracağız. Böylece insanlar bize ulaşarak ürün almak ya da kayıt olmak isteyecektir.

İsteyen Herkese Ücretsiz Avon Kataloğu Ulaştırın
Daha fazla satış yapabilmek için, daha fazla tanıtım yapmanız gerekir. Bunun için en önemli ve gerekli malzemeniz kataloğunuz olacaktır. Her ay mutlaka 15-20 tane alarak daha fazla insana ulaştırın. Onlar sayfaları baştan sona incelediklerinde asla hayır diyemeyeceği ürün ve fırsatlarla karşılaşacaklar. Katalog verdiğiniz her müşteriniz minimum 50-100 TL arasında sipariş alabilirsiniz. Bu nedenle daha çok insanla etkileşim kurmanız gerekir. Fırsatınız varsa kataloğu inceleyen insanlara önerilerde bulunarak onu yönlendirin.

İlk Zamanlar İndirim Yapın Ya da Geliş Fiyatına Verin
Bu işte başarılı olmak için başlangıç noktası önemlidir. Güzel bir başlangıç yapmak için sizden ürün alanlara ekstra indirimler yapmanızı öneririm. İmkânı olanların hatta geliş fiyatına vermesi daha etkili olacaktır. Bunu her zaman yapmak yerine sizden ürün alanlara ilk siparişlerinde geliş fiyatına uygulamasını yaptığınızı belirtin. Emin olun çok etkili ve memnuniyet verici olacaktır.

Hediyeli Satış Planları Yapın
Bir diğer önemli husus ise insanların alacağı hediyeler ile mutlu olduklarıdır. Bunun için satışlarımızı ekstra hediye imkânları ile artırabilir. Tabii ki vereceğimiz hediyeler çok pahalı olmayacak ve bize maddi yük getirmeyecektir. Örnek bazen deodorant çeşitleri 1 TL’ye kadar düşmektedir. Bu süreçte 20-30 tane aldığınızda 20-30 müşteriye ek hediye verme imkânınız olur. Özellikle parfüm alanlara yanında o parfümün deodorantını hediye etmek müşteri memnuniyeti yönünde çok etkili olacaktır.

Müşterileri İyi Tanıyın, Onları Analiz Edin ve İletişimde Kalın
Başarılı bir satış temsilcisi olmak isterseniz iş hayatınızda güler yüz ve etkili iletişime önem vermelisiniz. Günlük hayatta yaşadığımız sorun ve sıkıntılar kesinlikle iş hayatımıza yansımaması gerekir. Bu noktadan sonra müşterileri ve özelliklerini çok iyi tanımak ve kayıt etmek gerekir. Örnek Ayşe Hanım parfüm olarak Incandessence EDP kullanıyor, bunu bir yere not etmelisiniz. Tutacağınız bilgi sayfasında aynı zamanda Ayşe Hanımın bu parfümü en son ne zaman aldığınızda not etmelisiniz. Örnek 2 ay önce almış ise artık o parfüm bitmiş ya da bitmek üzeredir. Ayşe Hanıma sevdiği parfümün indirimde olduğunu hatırlatmak ekstra bir sipariş anlamına gelmektedir. Bu nedenle müşterilerinizle sürekli iletişim halinde kalmalısınız. Günümüz teknolojisi ile bu hiç zor olmayacaktır. Gerekirse WhatsApp grubu kürar müşterilerinizi bu gruba dâhil edersiniz. Buna benzer birçok yöntem bulunabilir.

Müşterilerinize Ödeme Kolaylığı Sağlayın
Avon temsilcilerine başarılı olması için gerekli tüm kolaylıkları sağlamaktadır. Onlardan biride aldığınız ürünlerin ödeme süreci olup, diğer markalarda olduğu gibi peşin almak yerine 15 gün sonra almaktadır. Yani istediğiniz ürünleri alıyorsunuz, müşterilerinize teslim ediyor ve ödemenizi 15 gün sonra yapıyorsunuz. Size sağlanan bu kolaylığı sizde müşterilerinize yansıtmalısınız. Özellikle çalışan insanlar ödemelerini genelde avans ya da maaşlarını aldıklarında yapmaktadır. Bu nedenle insanlara ödemelerinde zaman tanıyın. Özellikle param yok diye ürün almaktan vazgeçen insanları bu şekilde potansiyel müşteri haline getirmiş olursunuz.

İade ve Değişimde Kolaylık Sağlayın
Müşterilerinize sağlamanız gereken bir diğer kolaylık ise aldıkları ürün ya da ürünleri beğenmemeleri ya da memnun kalmamaları halinde iptal, iade ya da değişim yapabileceklerini onlara hatırlatmalısınız. Çünkü Avon size bu imkânları diğer firmalardan daha fazla olacak şekilde sağlamaktadır. Müşteriniz aldığı ürünü açmış ve denemiş olsa bile kolaylıkla iade edebilmektedir. Bu nedenle sizde müşterilerinize iade ve iptal konusunda kolaylık sağlayın. Zorluk çıkaran temsilciler inanın ki sürekli müşteri kaybetmektedir. Sizin insanlara kolaylık sağlamanız başarılı bir temsilci olduğunuzu gösterir. İade ve iptaller sizi asla zarara uğratmayacaktır.

İşinizi İnternet Ortamına Taşıyın
Günümüzde en etkili ulaşım aracı İnternet olmaktadır. Yeni ve potansiyel müşterilere ulaşmak için İnternet sitesi ve sosyal medya araçlarını kullanmalısınız. Avon belli şartlar altında bunlara izin vermektedir. İnternet sitesi ya da Facebook, Twitter, Google + ve Instagram gibi ortamlarda Avon tanıtım, satış ve temsilci kaydı yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken kurallara kısaca bakalım.

Facebook Açacaklar: Temsilci arkadaşların en çok kullandığı sosyal medya araçlarından biri haline gelen Facebook sayfaları gerçekten etkili olmaktadır. Sadece Avon için açacağınız Facebook sayfalarında dikkat etmelisiniz. İsim (uzantı) seçerken rastgele davranmak yerine avontemsilcisi şeklinde başlamalı ve devamında isim ya da numara olmalıdır. Örnek bir adres aşağıdadır. Aksi halde firma tarafından sayfanız kapattırılır.